Anna Wiatrowska
psycholożka, psychoterapeutka, trenerka grupowa
Ania Wiatrowska jest psycholożką, psychoterapeutką systemową w trakcie szkolenia (WTTS) oraz trenerką grupową (grupa TROP), która specjalizuje się w pracy z
osobami LGBTQIA+. Od 2020 roku prowadzi na Instagramie profil @queerowyfeminizm, który jest miejscem dzielenia się najnowszą wiedzą i badaniami naukowymi w obszarze psychologii, queeru i feminizmu z ponad 100 tys. społecznością.
Jak pracuje?
W pracy najważniejsza jest dla niej relacja zbudowana na zaufaniu i bezpieczeństwie. Pracuje w podejściu systemowym, co oznacza, że postrzega osobę i jej zachowanie w sposób, który uwzględnia jej kontekst, otoczenie oraz warunki. Korzysta również z terapii akceptacji i zaangażowania (trzecia fala terapii poznawczo-behawioralnej) – to oznacza, że szczególnie ważne jest dla niej budowanie w osobach psychologicznej elastyczności, wzmacnianie akceptacji, uważności oraz praca na wartościach.
Doświadczenie
Jej praktyka w obszarze queerowym zaczęła się prawie dziesięć lat temu, kiedy prowadziła warsztaty na temat różnorodności w płci i seksualności dla młodzieży i dorosłych w Berlinie. Od tamtej pory zgromadziła bogate doświadczenie w pracy z osobami queerowymi – obecnie pracuje w Queer Leben w Berlinie, gdzie wspiera młode osoby transpłciowe i ich rodziny. W Instytucie Psychoterapii SPLOT prowadzi sesje indywidualne oraz grupy wsparcia. Regularnie organizuje również warsztaty o tematyce związanej z LGBTQIA+ dla osób queerowych, sojuszników oraz psychologów i psycholożek, oraz psychoterapeutów i psychoterapeutek.
Jest zwolenniczką koncepcji peer2peer, co oznacza, że sama będąc osobą queer, korzysta ze swojego ucieleśnionego doświadczenia. W praktyce psychologicznej szczególnie ważne jest dla niej wsparcie pacjent* w znalezieniu ich własnej drogi do szczęśliwego i pełnego życia, niezależnie od utartych społeczno-kulturowych schematów.
Prowadzone przez Anię grupy wsparcia to przestrzeń, w której można doświadczyć,
potwierdzonej naukowo transformującej mocy grupy – uczestnictwo może pomóc w
zbudowaniu bliskich relacji, poprawić umiejętności komunikacyjne oraz przezwyciężyć niewspierające schematy. Jest to cenne narzędzie dla osób, które potrzebują wsparcia w rozwiązaniu problemów emocjonalnych i poprawy swojego samopoczucia.
Nowe edycje ruszają zawsze na jesień – w tym roku jest to grupa wsparcia dla osób queerowych, grupa wsparcia dla osób w spektrum aseksualności oraz aromantyczności, oraz grupa wsparcia dla osób z zaburzoną relacją z jedzeniem.
Więcej informacji znajduję się na podstronie [grupy wsparcia]. Wysoka jakość praktyki psychologicznej jest dla niej bardzo ważna, dlatego regularnie doszkala się oraz poddaje swoją praktykę psychologiczną i trenerską superwizji.
Aktualnie pogłębia wiedzę i umiejętności w obszarze gender studies na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie oraz uczestniczy w kursie psychoterapii systemowej w WTTS. Odbyła również psychoterapię własną w nurcie psychodynamicznym oraz Gestalt.
Wspiera osoby dorosłe:
- które doświadczają trudności w budowaniu relacji, zmagają się z niską samooceną czy negatywnym obrazem ciała
- szukające wsparcia w aktualnej sytuacji kryzysowej lub prze
chodzące właśnie przez duże zmiany
- chcące odkryć swoje mocne strony, tak, aby żyć w oparciu o swoje zasoby, a nie braki
- w rozwoju osobistym: uczenie się sposobów na radzenie ze stresem, samoregulacji emocji, stawiania granic czy nowych nawyków
- chcące przyjrzeć się temu, jaką mają płeć (proces może zakończyć się również opiniowaniem transpłciowości)- kwestionujące swoją orientację seksualną
- chcące pobadać temat szeroko pojętej queerowości: seksualności, płci, relacji
- doświadczające dysforii płciowej
- zmagające się z samoakceptacją i/lub zauważające utarte wzorce nienawiści wobec samego_samej siebie
- doświadczające trudności związanych z kontekstem społeczno-kulturowym, w którym żyją (np. doświadczenia dyskryminacji)
Szkoli i prowadzi konsultacje oraz warsztaty:
- dla psychologów*psycholożek i psychoterapeutów*psychoterapeutów, którzy chcą się lepiej przygotować do pracy z osobami LGBTQIA+
- dla specjalistów*specjalistek, którzy chcą uzupełnić swoją wiedzę o najnowsze badania naukowe w obszarze queeru i gender
- dla organizacji, które chcą uwrażliwić się na tematy LGBTQIA+, poznać język inkluzywny i zwiększyć świadomość mikroagresji, która wynika z nieuświadomionej dyskryminacji wzmacniające warsztaty dla osób queerowych
Wykształcenie
-
Psychologia, jednolite studia magisterskie, Uniwersytet Warszawski (10/2017– 10/2022)
-
Roczna Szkoła Trenerów, Grupa TROP (04/2018 – 06/2019)
-
Gender Studies, Uniwersytet Humboldtów w Berlinie (10/2022 – obecnie)
-
Kurs psychoterapii systemowej organizowany przez Wielkopolskie
-
Towarzystwo Terapii Systemowej WTTS (05/2023 – obecnie)
Doświadczenie zawodowe
-
Instytut SPLOT – Instytut Psychoterapii i Terapii Seksuologicznej (06/2022 –obecnie)
-
Queer Leben, Trialog GGmbh, Berlin (01/2023 – obecnie)
-
Queer@school, Jugendnetzwerk Lambda Berlin-Brandenburg e.V. (06/2015 –07/2017)